Menu
A+ A A-

02.11.2015 O co chodzi z tą komasacją i tym biurem które działa w Lipnicy Wielkiej?

Od zeszłego tygodnia w Domu Ludowym można złożyć wiosek o scalenie gruntów w Lipnicy Wielkiej. Niestety sprawa scalenia ciągnie się od ponad 30 lat. Miejmy nadzieje że nadszedł ten czas kiedy uda nam się ten proces doprowadzić do szczęśliwego końca.
 
Pojawia się jednak szansa na dokończenie pewnych spraw które od 18 października 2013 są zawieszone. Jeżeli uda się zebrać więcej niż 50% wniosków od właścicieli o scalenie lub w przeliczeniu będzie to więcej niż połowa powierzchni gruntów starosta przeprowadzi jeszcze jedno postępowanie scaleniowe uwzględniając stany nieodwracalne (np. jak ktoś sprzedał lub przekazał działkę). Po zakończonym postępowaniu będzie można w końcu przekazywać działki, budować domy, starsze osoby będą mogły otrzymać emeryturę rolniczą. Dziś na skutek zawiłości prawnych jest to niemożliwe. 


Jak to zwykle bywa jest jeszcze jedno wyjście. Jeżeli nie uda się uzbierać wymaganej ilości wniosków, Starosta Nowotarski umorzy postępowanie scaleniowe i rozpocznie się jeden wielki bałagan prawny. Ustaleniem właściciela będą zajmowały się Sądy Cywilne, niestety na koszt zainteresowanych stron. Takie procesy będą mogły się ciągnąć latami.

Kolejnym argumentem za dokończeniem scalenia są większe inwestycje gminne lub prywatne. Jak pewnie większość z was wie dziś bardzo trudno zrobić jakąś drogę. Spore trudności napotykają również inwestorzy których bałagan prawny przy obecnym stanie "komasacji" zniechęca do budowania czegoś w Lipnicy Wielkiej.

Od Piątku 23 Października 2015 roku do końca Listopada w każdy poniedziałek i piątek przyjmują w Domu Ludowym urzędnicy ze Starostwa w Nowym Targu. Zbierają wnioski, weryfikują czy mamy taki wniosek prawo złożyć oraz udzielają informacji. Dodatkowo Punkt Konsultacyjny otwarty będzie w sobotę 31 października tj. przed Wszystkimi Świętymi od godziny 9 do 13.
Wnioski można składać też listownie. Wystarszy wejść na

http://lipnicawielka.pl/images/stories/zdjecia/aktualnosci/2015/pazdziernik/scalenie/wniosek_scalenie.pdf

pobrać i wypełnić wniosek a następnie wysłać go na adres

Starostwo Powiatowe
ul. Bolesława Wstydliwego 14.
34-400 Nowy Targ.

Albo na adres Gminy Lipnica Wielka
34-483 Lipnica Wielka 519

Doraźna Komisja ds. scalenie gruntów w Lipnicy Wielkiej
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem