Menu
A+ A A-

Zabytki Lipnicy Wielkiej

kosciolKościół. W 1627 roku stał tutaj drewniany kościółek, który sprzedano do Chyżnego ok. roku 1770. Nowa świątynia została wzniesiona w 1769r. w stylu późnobarokowym, charakterystycznym dla Górnych Węgier. Legenda głosi, iż wybudowano go za zbójnickie dukaty w miejscu szubienicy i śmierci orawskiego zbójnika Białonia.

 

 

figurkaFigury kamienne. Ważnym elementem Lipnicy Wielkiej są przydrożne figury kamienne. Chroniły one mieszkańców przed kataklizmami i złem, były fundowane również jako dziękczynienie. Do chwili obecnej zachowało się ich 6 plus jedna drewniana. Są to Drewniana figura Jana Nepomucena stojąca w murowanej kapliczce na skraju wsi u wylotu starej drogi na Chyżne. Kapliczka ta ufundowana została przez okolicznych gospodarzy pomiędzy poł. XVIII wieku a 1779 rokiem. Reszta figur jest wykonana przez mistrzów z Białego Potoku na środkowej Orawie. Najstarsza to Figura św. Rodziny na placu przed kościołem z roku 1759 ufundowana przez plebana wsi Niżna Ignacego Jabłońskiego. Wieńczy ją figura Królowej Marii Niepokalanej. Na skrzyżowaniu dróg: do Rabczyc, do Lipnicy Małej i ku Babiej Górze stoi ufundowany w roku 1761 przez administratora lipnickiej parafii Ignacego Wilczka czworoboczny słup poświęcony głównie kultowi św. Jakuba Większego zwany słupem jakubowym lub Figurą św. Jana Nepomucena . W roku 1777 w miejscu dawnego ołtarza drewnianego kościoła (na cmentarzu przykościelnym) postawiono kamienny krucyfiks i figurę Matki Boskiej przebitej Mieczem Boleści. W roku 1818 gospodarz Andrzej Karlak ufundował podobną Figurę - krucyfiks przy drodze, nieopodal swego domu na roli Sołtystwo Niżne (obecnie "Na Spyrkowym Polu", gospodarstwo Wendelina Spyrki) w podzięce za ocalenie przed pożarem. Była to pierwsza fundacja indywidualna, chłopska. W roku 1855 bogaty Ignacy Kupczyk ufundował w Murowanicy u wylotu drogi na Bobrów krucyfiks z Figurą Marii Bolesnej. Przy niej odmawiano procesyjne modlitwy na Wszystkich Świętych. W roku 1862 na cmentarzu grzebalnym ufundowano w roku 1862 Figurę-krucyfiks przedstawiającą Matkę Boską Bolesną oraz ciało Chrystusa z nogami przebitymi gwoździem.

dzwonnicaDzwonnice. Dzwonnice były niegdyś bardzo popularne na całej Orawie, Spiszu i Podhali. Budowano je niewielkich rozmiarów, z ostrym dachem. Dzwonów używano m.in. do odpędzania burzy, oznajmiania śmierci. W Lipnicy Wielkiej po sposobie dzwonienia można było rozpoznać wiek i stan cywilny zmarłego. W naszej gminie zachowały się obecnie 4 dzwonnic: w Murowanicy, Skoczykach, Przywarówce i Kiczorach

Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem