Menu
A+ A A-

Babiogórskie ścieżki turystyczne

Motto:
W górach chodź zawsze tak,
aby nie gubić znaków - Wujek, luty 1958 r.*


Babia Góra - Królowa Beskidów, Matka Niepogód, jako modelowa góra polskich Karpat na stosunkowo niewielkim obszarze została obdarzona olbrzymim bogactwem zjawisk przyrodniczych i kulturowych. To tu, w ciągu zaledwie jednego dnia, można oglądać pięć pięter roślinnych, począwszy od piętra pogórza, przez regiel dolny, regiel górny, piętro kosodrzewiny, aż po piętro alpejskie.
Sieć szlaków turystycznych na Babiej Górze pozwala ją zwiedzić wzdłuż i wszerz, tak od strony północnej, jak i południowej (łącznie na terenie BgPN znajduje się 53 km szlaków). My w tej krótkiej prezentacji zajmiemy się stroną południową.
Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Lipnicy Wielkiej - Centrum, gdzie przy kościele parafialnym (przy okazji warto go zobaczyć) znajduje się ostatni przystanek ścieżki edukacyjnej BgPN (dla nas pierwszy), która prowadzi przez Polanę Stańcową - Diablak - Markowe Szczawiny do Zawoi. Cała ścieżka ma długość 25 km i znajduje się na niej 19 przystanków z tablicami edukacyjnymi. Turysta w ciągu kilku godzin może zapoznać się z wieloma zjawiskami przyrodniczymi, a przede wszystkim z modelowym układem piętrowym Babiej Góry. Od Polany Stańcowej na Diablak wiedzie nas zielony szlak turystyczny, będący częścią najdłuższego babiogórskiego szlaku Jabłonka - Babia Góra - Hucisko. Szlak z Lipnicy na szczyt przez wiele lat miał kolor niebieski, a został wytyczony i oznakowany przez gospodarza schroniska podszczytowego w 1925 r. Dopiero w 1971 r. połączono go z fragmentem szlaku żółtego na odcinku Jabłonka - Lipnica Mała i przemalowano na kolor zielony.

Przenieśmy się teraz na Polanę Stańcową. O samej polanie była już mowa (patrz Polana Stańcowa), dlatego też nie będziemy się nią bliżej zajmować. Stanowi ona doskonałe miejsce, jedyne w swoim rodzaju, skąd można odbyć wiele interesujących wędrówek pieszych i rowerowych. Aby poznać bliżej stronę południową Królowej Beskidów, trzeba zatrzymać się tutaj na dłużej - najlepiej na 2 - 3 dni. Zanim udamy się dalej warto wejść do stylowego budynku BgPN, gdzie mieści się Punkt Informacyjny i Turystyczna Izba Informacyjna oraz zobaczyć Górską Przystań, której założycielką jest księżna Yorku - Sarah Ferguson, a przebywają tu przez cały rok na dwutygodniowych, bezpłatnych turnusach dzieci z chorobami nowotworowymi.
 

Dzień pierwszy - Mając w plecaku dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) udajemy się w kierunku zachodnim, w stronę granicznego przejścia turystycznego między Przyporem a Czyżów Wierszkiem (słupek graniczny nr III/75) dawnym Pańskim Chodnikiem, szlakiem niebieskim. Po przekroczeniu granicy wkraczamy na słowacki szlak zielony, który po ok. 1 godz. marszu zaprowadzi nas na piękną polanę Na Równi. Tu znajduje się gajówka, a w niej muzeum poświęcone poematowi P.O.Hviezdoslava pt. Żona Gajowego (słow. Hajnikova żena) - jednemu z najwybitniejszych słowackich poetów i dramatopisarzy. Zaś w budynku obok ekspozycja związana z postacią pisarza M.Urbana. Z gajówki kierujemy się za znakami żółtymi na Diablak, skąd schodzimy do Lipnicy, albo udajemy się na nocleg do schroniska na Markowych Szczawinach. Warto tu jeszcze wspomnieć, że Pański Chodnik na polanie Na Równi krzyżował się ze Zbójeckim Chodnikiem, który prowadził do Zawoi przez Przeł. Brona.
 

Dzień drugi Maszerujemy (można jechać rowerem) tym razem Pańskim Chodnikiem w kierunku wschodnim w stronę Zubrzycy Górnej - Ochlipowa (szlak niebieski). Pański Chodnik zwany również Pańską Ścieżką, a dzisiaj niesłusznie najczęściej Rajsztagiem (z niem. Reich - państwo, Steg - ścieżka), był jednym ze starych szlaków komunikacyjnych pod Babią Górą i łączył Zubrzycę z Półgórą (słow. Polhora). W Zubrzycy łączył się z Orawskim Chodnikiem, który przez Przeł. Lipnicką prowadził do Zawoi. Pańskim Chodnikiem zapewne już od początku XVIIw. uciekają z dóbr żywieckich poddani Komorowskiego na Orawę. Po około 1 godz. wędrowania dochodzimy do Hali Śmietanowej - Zubrzyckiej, gdzie znajduje się ładna gajówka Śmietanowa, a naszą drogę przecina szlak zielony p rowadzący w lewo na Przeł. Lipnicką, Lipnickie Siodło zwaną błędnie Przełęczą Krowiarki,***a w prawo do Skansenu w Z ubrzycy Górnej. Tu musimy zadecydować co chcemy zobaczyć - czy piękne widoki idąc na Polanę Krowiarki i dalej na D iablak, czy też zwiedzić wspaniałe muzeum na świeżym powietrzu. Drogi wędrowcze - cokolwiek zrobisz i tak musisz t u zostać dłużej, bo jest co oglądać i czym się zachwycać.

*ten tajemniczy Wujek, to nie kto inny jak ksiądz Karol Wojtyła, który tak właśnie był nazywany przez młodzież akademicką.
**nazwa polany Krowiarki, a nie przełęczy między pasmem Babiej Góry, a pasmem Policy, pochodzi od krowiarek, czyli pasterek, które jeszcze w XIXw. pasały tutaj krow

turystyka

Należy pamiętać, że kolor szlaku pieszego nie oznacza jego trudności  

  
Jabłonka - Wiertelowski Dział - Lipnica Mała - Kiczory - Zosiakowa Polana - Polana Stańcowa - Babia Góra. Czas przejścia ok.7 godz.

Zawoja Centrum - Zawoja Widły - Siedziba BPN - Markowe Szczawiny - Przełęcz Brona - Diablak - Polana Stańcowa - Lipnica Wielka-Centrum (scieżka dydaktyczna). Czas przejścia ok. 7 godz.

Polana Stańcowa - granica państwa - gajówka Hviezdosłava - chata Slana Voda. Czas przejścia - ok. 2 godz.

Polana Stańcowa - Rajsztag - Zubrzyca Górna Ochlipów (dawny Pański Chodnik). Czas przejścia ok. 2 godz.

Polana Stańcowa - Rajsztag - Hala Śmietanowa - Przełęcz Lipnicka. Czas przejścia ok. 2 godz.


oznakowanie szlaków

kolorem czerwonym oznaczony jest przeważnie szlak główny
kolor niebieski oznacza trasy dalekobieżne - pokonujące duże odległości
kolorem zielonym oznacza się krótkie szlaki łączące, czasami dojściowe
kolorem żółtym oznacza się krótkie szlaki łączące, czasami dojściowe
kolorem czarnym oznacza się krótkie szlaki dojściowe
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem