Menu
A+ A A-

Nowy szlak turystyczny na Orawie

Andrzej Matuszczyk, 5.VIII.2008

Z chwilą wprowadzenia w życie umowy z Schengen dawne granice państw, członków Unii Europejskiej diametralnie zmieniły swój charakter, stając się właściwie umownymi znakami na mapie a w terenie liniami bez pasów "ziemi niczyjej" i posterunków Straży Granicznej.

Współcześnie granice w górach, prowadzą zazwyczaj wododziałowymi grzbietami o niepospolitych walorach krajobrazowych. Jedną z takich właśnie okolic pozostaje polsko słowacka granica od Babiej Góry po Winiarczykówka, czyli do miejsca gdzie autem przejeżdża się z Orawy do Bobrowa na Słowacji.

Z inicjatywy Zastępcy Wójta Lipnicy Wielkiej - Ignacego Mikłusiak Oddział PTTK w Nowym Targu wyznakował nowy odcinek szlaku w kolorze żółtym, który połączył rejon Przywarówki z Winiarczykówką. Ten zdawałoby się na skalę gór mało ważny incydent, dla Orawy ma znaczenie duże, a szczególnie dla turystów z obydwu sąsiadujących krajów.

Cofnijmy się na chwilę do lat 60-tych XX wieku, gdy tutejszy układ szlaków w innej - jeśli to tak można określić epoce dziejów w turystyce - był dopiero tworzony. Z Przełęczy Krowiarki turyści mogli powędrować szlakiem (nomen omen także żółtym) przez Zakamionek, Zagrody, Lipnicę Małą i ważny dla cywilnego lotnictwa punkt na Wirtelówce do Jabłonki. Dalej trasa ta przez Czarny Dunajec, Ludźmierz i Ząb przebiegała do podtatrzańskiej Gubałówki.

Wraz z rozwojem komunikacji a głównie z powodu asfaltowania dróg większość tego szlaku straciła rację bytu. Jego funkcję przejęła dalekobieżna i piękna trasa w kolorze zielonym z Babiej Góry przez Lipnicę Wielką Kiczory, Bucznik i Wirtelówkę do Jabłonki. Dalszym ciągiem dawnego szlaku Orawa - Podtatrze prowadzą obecnie dwa inne szlaki: czerwony z Pieniążkowic przez Ludźmierz do Szaflar i zielony z tychże Szaflar przez Maruszynę do "Papieskiej Drogi" łączącej Krzeptówki ze wspominanym Ludźmierzem.

Na przełomie XX i XXI wieku, gdy otwierano między Polską a Słowacją 20 miejsc przekraczania granicy po szlakach, skorzystała także lipnicka Przywarówka, skąd wytyczono krótki łącznik ( niebieski) do granicy, skąd inny szlak słowacki sprowadza do schroniska Slana Voda i muzeum Hviezdoslava i Milo Urbana.

Oddany obecnie 10-kilometrowy odcinek szlaku w kolorze żółtym przebiega na zachód od Lipnicy Wielkiej, jest piękny widokowo a dodatkowo łączy ciekawostki i osobliwości po naszej i słowackiej stronie.

Słowacki turysta może bezpiecznie wyruszać ze Slanej Vody do Bobrowa zaś nasi wędrowcy zyskali nową możliwość poznawania Orawy. Szosa wiodąca przez Lipnicę znalazła się między dwoma szlakami: dalekobieżnym z Babiej Góry ku Jabłonce i nowym żółtym - skąd piękne widoki otwierają się i na Babią Górę, na Jezioro Orawskie i częściowo także na Pasmo Polic.

Andrzej Matuszczyk
Sekretarz Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK w Krakowie

Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem