Menu
A+ A A-

Udział w akcji edukacyjnej "Łączy nas krew, która ratuje życie"

W roku szkolnym 2020-21 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefiny i Emila Mików przystąpiła do akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015 – 2020”.
Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zapotrzebowania na krew oraz kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów i rodziców naszej szkoły. W ramach ww. programu szkoła otrzymała materiały promocyjne,
tj.: scenariusze lekcji, quizy dla uczniów, film edukacyjny, ulotki edukacyjne, gadżety, które znacznie ułatwiły przekazanie odpowiedniej wiedzy uczniom. Podczas przeprowadzania akcji wychowawcy klas, a także opiekunowie wolontariatu starali się przełamywać mity związane z oddawaniem krwi.
Zajęcia edukacyjne prowadzone były już od najmłodszych klas – oddziałów zerowych aż po klasę VIII. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali informacji dotyczących tak ważnego, zwłaszcza w dzisiejszym czasie tematu, jakim jest honorowe oddawanie krwi. Wszyscy zadawali mnóstwo pytań, podejmowali ciekawe dyskusje.
Uczniowie dowiedzieli się, że krwi nie można wyprodukować w żadnym laboratorium ani niczym jej zastąpić. Jedyną „fabryką” jest ludzki organizm. Dlatego tak ważne jest, aby się nią dzielić. Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. Każda krew, niezależnie od grupy jest bardzo potrzebna, dlatego tak ważne jest, aby osoby dorosłe podzieliły się nią z potrzebującymi. Krwiodawstwo w Polsce jest honorowe, co oznacza, że Dawcy nie otrzymują wynagrodzenia za oddaną krew i jej składniki. Honorowi Krwiodawcy oddają krew bezinteresownie. W dowód uznania i szacunku, zarówno w przychodniach jak i aptekach, obsługiwani są poza kolejnością.
Jako szkoła jesteśmy dumni z tego, że wśród nauczycieli mamy posiadacza legitymacji Honorowego dawcy Krwi i liczymy, że takich osób będzie coraz więcej.
Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez uczniów modelu krwi. Dzięki temu mogli oni poznać skład krwi i dowiedzieć się jak bardzo ważny jest każdy jej element.
Zadaniem dodatkowym dla wszystkich uczniów było przekazanie zdobytej wiedzy swoim rodzicom i opiekunom oraz zachęcenie ich do odwiedzenia Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do uczestniczenia w akcjach organizowanych na terenie naszej gminy. Przekazanie tych informacji miały ułatwić gadżety i ulotki, które wszyscy uczniowie otrzymali po uczestnictwie w zajęciach.
Wszyscy jesteśmy teraz przed wielkim testem społecznej odpowiedzialności. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, policja, wojsko i wiele innych zawodów każdego dnia zdaja najtrudniejszy egzamin w życiu. Jednakże pomoc Honorowych Dawców Krwi jest niezastąpiona. Zgłaszajcie się do Centów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bo krew jest teraz bardzo potrzebna” (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa).
mgr Anna Karlak,
mgr Beata Pakos
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem