Menu
A+ A A-

Orawska Encyklopedia Internetowa z programu Równać Szanse

Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse 2019 z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na realizację projektu "Orawskie okno - orawska encyklopedia internetowa" złożonego przez Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.
Do konkursu wpłynęło 313 wniosków. Decyzją Komisji Ekspertów dofinansowano 97 projektów, z 16 województw. WYNIKI. "Orawskie okno" - Orawska Encyklopedia Internetowa to rodzaj "orawskiej Wikipedii", która zostanie opracowana w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości na Orawie. Celem projektu jest zapoznanie młodzieży z historią i kulturą regionu. Młodzież na nowo odkryje najbliższą okolicę, popatrzy na nią z innej perspektywy. Nasz projekt to działania stymulujące kreatywność i aktywizujące twórczo uczestników. Młodzież wraz z koordynatorem projektu stworzy "Orawską Encyklopedię Internetową", znajdą się w niej informacje na temat ważnych osób dla Orawy, historycznych miejsc, informacje na temat orawskiej kultury. Hasła zostaną opracowane w przystępnej formie, z fotografiami, mapami, wizualizacjami. 

WARSZTATY Z MŁODZIEŻĄ
W dniu 10.01.2020 odbyło się spotkanie organizacyjne z młodzieżą, która wyraziła chęć udziału w projekcie. Następne spotkania odbyły się: 17.01, 25.01, 21.02 


WYJAZD NA WYCIECZKĘ
W dniu 26 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików oraz Liceum Ogólnokształcącego w Lipnicy wielkiej, którzy wspólnie uczestniczą w projekcie "Orawskie okno - orawska encyklopedia internetowa" w ramach programu "Równać szanse" wzięli udział w wyjeździe do Krakowa.

Tematem wycieczki były krakowskie ślady orawskich bohaterów. Uczestnicy projektu odwiedzili cmentarz na Salwatorze. Ich zadaniem było odnaleźć groby osób związanych z Orawą, między innymi: rodziny Machayów, Józefiny Mikowej, Andrzeja Jazowskiego, Leona Rydla, Kazimierza Puchały czy Eugeniusza Romera. Dzięki panu Robertowi Kowalczykowi młodzież poznała bliżej historie wielu orawskich działaczy, bardziej i mniej znanych, którym Orawa zawdzięcza swoją niepodległość.

Joanna Górka, uczennica klasy 1 LO
foto: Jan Kowalczyk
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem