Menu
A+ A A-

Śladami Anny Przemyskiej

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej zorganizowała dla dzieci i młodzieży wakacyjną, wyjazdową lekcję biblioteczną pn. ŚLADAMI ANNY PRZEMYSKIEJ.
W ramach Orawskiego Festiwalu Literackiego uczestnicy wyjazdu mogli poznać twórczość i działalność wybitnej poetki Anny Przemyskiej. Przewodnik Lucyna Borczuch przedstawiła im krótką historię Orawki i zasłużonych dla tej miejscowości osób, szczególnie zwróciła uwagę na bohaterkę naszej lekcji bibliotecznej. Pięknie i barwnie o Annie Przemyskiej opowiadała przyjaciółka rodziny poetki Zofia Komaniecka. Mówiła o jej dzieciństwie w Orawce, o pensjonacie jej mamy Sabiny, o działalności kurierskiej i sukcesach artystycznych po II wojnie światowej. Czytała fragmenty jej tekstów, opisujące piękno Orawy. Na grobie orawskiej poetki dzieci zapaliły znicz i odmówiły krótką modlitwę.
Następnie dzieci i młodzież zwiedziły kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, najstarszą i pierwszą na Orawie parafialną świątynię katolicką. Poznali także tragiczną historię polskich lotników, którzy podczas Kampanii Wrześniowej zginęli nad Orawką. Na ich mogile zapaliły również znicz.

Nie wiem kim jestem. Kroplą w oceanie
albo z gościńców zdjętym pyłem ziemi?
A może żywą krwią w otwartej ranie
A może tylko echem spadzistych strumieni?
Lecz wiem: Kimkolwiek będąc a chodząc
po szczytach, że tylko tkwię stopami
w ziemi a głową w błękitach
           (Anna Przemyska)

Anna Przemyska - Dziennikarka, poetka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży. Ukończyła Studium Dziennikarskie na Akademii Nauk Politycznych w Warszawie oraz Szkołę Główną Służby Zagranicznej. W okresie okupacji była kurierką Armii Krajowej z Warszawy do Budapesztu. Debiutowała jako poetka na łamach prasy konspiracyjnej pod pseudonimem Wacek, publikując w podziemnym piśmie „Polska” cykl wierszy „Ojczyzna”. Pracę literacką dla dzieci podjęła w 1954 roku, współpracując z czasopismem „Świerszczyk”. Wtedy stała się głownie autorką piszącą dla dzieci i młodzieży. Ceniona i nagradzana. Jej dorobek literacki to ponad 20 książek. Napisała wierszem w roku 1985 przepiękną baśń o dawnej Orawie „Czarownica z Babiej Góry” na pamiątkę 400-lecia powstania jej ukochanej Orawki. Na uwagę zasługuje również miniaturowa książka dla najmłodszych „len”. Dużą popularnością cieszyły się takie jej utwory jak „Dookoła chmurek”, „Zagrajmy w zielone”, „Foka z Gorącego Wybrzeża”. Autorka wielu słuchowisk radiowych dla dzieci.
W czasie II wojny światowej była kurierką Armii Krajowej z Warszawy do Budapesztu na słynnej trasie o kryptonimie „Szkoła”. Za jej ofiarną i pełną poświęcenia działalność konspiracyjną 10 września 1944 roku została odznaczona przez Powstańczy Rząd Warszawski Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Hanna Przemyska zmarła 28 sierpnia 1995 w Warszawie. Pogrzeb odbył się 3 września w Orawce. Pożegnano ją tak jak sobie tego życzyła, skromnie, po cichu, bez rozgłosu. Jak napisała Emila Joniak: „Pokochała Orawę i dla niej jakby trochę żyła, po swojemu cicho i spokojnie. (...) Spoczęła na orawczańskim cmentarzu, pozostając na swojej na swojej ukochanej ziemi na zawsze. W pamięci Orawiaków będzie na zawsze nam niezwykle bliska, serdeczna i życzliwa – po prostu nasza”.
(Rob)
„Orawski Festiwal Literacki” – Program Promocja Czytelnictwa dofinansowany ze środków MkiDzN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
pro
foto: R.K.
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem