Menu
A+ A A-

Zmarła Aleksandra Szurmiak-Bogucka

Zmarła Aleksandra Szurmiak-Bogucka, jedna z najwybitniejszych polskich etnomuzykologów, badaczka i znawczyni kultury muzycznej Karpat. Jurorka konkursów folklorystycznych, autorka wielu publikacji, niekwestionowany autorytet kilku pokoleń muzyków, folklorystów, regionalistów. 
Aleksandra Szurmiak-Bogucka przeprowadziła wiele badań terenowych, badając ludowe dziedzictwo muzyczne poszczególnych grup etnograficznych, głównie Polski południowej. Specjalizowała się w tradycyjnej kulturze muzycznej polskich Karpat i Podkarpacia. Pracę zawodową rozpoczęła w 1954 roku w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, w Sekcji Badania Muzyki Ludowej pod kierunkiem Jadwigi i Mariana Sobieskich. Od 1953 r. była członkiem Krakowskiej Ekipy Regionalnej, w której – razem z mężem Kazimierzem Boguckim – w latach pięćdziesiątych dokonywała nagrań i zapisów tradycyjnego folkloru muzycznego (w ramach tak zwanej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego). Dokumentowała wtedy również folklor muzyczny polskiej Orawy.
Aleksandra Szurmiak-Bogucka prowadziła badania terenowe na Orawie również w późniejszych latach. Przez wiele lat była przewodniczącym komisji artystycznej Święta Pasterskiego w Lipnicy Wielkiej. Współpracowała z naszymi zespołami regionalnymi „Orawa” im. Emila Miki i „Orawianie” im. Heródka, udzielając fachowych porad i konsultacji programowych. Ostatnio konsultuwała merytorycznie płytę dokumetującą dawne orawskie melodie "Drzewie nuty", wydaną przez Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.
Na zdjęciu: Aleksandra Szurmiak-Bogucka w komisji artystycznej w czasie Święta Pasterskiego w Lipnicy Wielkiej
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem